Rekreační běh




I lidé, kteří netrpí nadváhou, ocení vliv běhání na celkovou kondici těla. Běháním posilujeme jednotlivé svalové skupiny a tvarujeme postavu, navíc nám příliv endorfinů zlepší náladu, při skupinovém běhu můžeme probrat nejrůznější zajímavosti a běh o samotě pomůže vyčistit hlavu. Za rekreační běh se považuje běh „pro radost“ 20 až 30 minut několikrát týdně. Aby vám radost z běhání dlouho vydržela, dejte pozor na chyby, kterých se mnoho lidí dopouští.
Příliš rychlý a dlouhý běh
Mnoho lidí nadšeně vyrazí běhat a hned od začátku to pořádně rozpálí. Po pár stech metrů nemohou popadnout dech a píchá je v boku. Přitom zejména u nezkušených začátečníků platí, že méně znamená více.
Rekreační běh je v aerobním pásmu, tepová frekvence by neměla přesáhnout 70 – 80% z maximální tepové frekvence. Z počátku stačí, když v tomto tempu běžec vydrží 30 minut, po zlepšení kondice pak bude postupně zrychlovat. Nepodceňujte signály vašeho a těla a pokud vás začne bolet například pata nebo koleno, není to dobré znamení. Věnujte svému času také dostatek prostoru pro regeneraci.
Nedostatečný pitný režim
Dehydratace organizmu je závažný problém, proto dopřejte svému tělu dostatek tekutin. Nejen vysoké teploty, ale i sportovní zátěž zvyšují spotřebu vody, nezanedbávejte pitný režim, riskujete tak nepříjemné zdravotní problémy.
Hodinu před během vypijte v menších dávkách kolem půl litru vody, podle toho, kolik jste zvyklí běžně pít. Pokud běžíte na delší než hodinovou vzdálenost, berte si s sebou na cestu lahev a pijte každých přibližně 20 minut.
Nevhodná obuv
Jakkoliv si můžete říkat, že na běhu nic není, natáhnu triko, kecky a letím, běžeckou obuv není radno podcenit. Ani metoda „zkusím to a za týden uvidím“ není správná. Za tu dobu se vaše prvotní nadšení může změnit v odpor právě kvůli bolavým nebo otlačeným nohám. Pokud chcete běhat déle než týden, navštivte specializovaný obchod a nechte si poradit od odborníka.
Oblečení
Pro větší pohodlí je vhodné pořídit si oblečení z tzv. funkčních materiálů. Tyto materiály odvádějí pot a nosí se jako první vrstva hned na těle. Při oblékání na běh se musíme řídit ročním obdobím a počasím.
V létě si oblečeme šortky a tričko, ve větrném a deštivém počasí dlouhé kalhoty a lehkou běžeckou bundu.
V zimě by se měl běžec obléci tak, aby mu venku nebyla zima, ale pociťoval jen mírný chlad. Důležité je vrstvení.
1. vrstva: funkční tričko a dlouhým rukávem a rolákem
2. vrstva: teplá funkční mikina
3. vrstva: běžecká bunda, podle venkovní teploty buď lehká, nebo zateplená.
Při teplotách pod bodem mrazu je vhodná ještě další vrstva: funkční nátělník na tělo nebo naopak vestička přes bundu. Dále pak rukavice, čepice a nákrčník (tunel). Navíc platí, že čím rychleji běháte, tím méně oblečení si vezměte.