Házení na basketbalový koš





V této hře jde nejde ani tolik o fyzickou zdatnost, jako spíš o trpělivost, přesnost a pevné nervy. Tělesná kondice nerozhoduje, což otevírá tuto hru všem bez rozdílu věku či fyzických parametrů. Další velikou výhodou je, že basketbalový koš najdeme na každém venkovním sportovním hřišti a kromě basketbalového míče (pokud nemáme, lze použít i volejbalový nebo fotbalový) nepotřebujeme shánět nic dalšího. Můžeme si vzít křídu, ale stejně dobře poslouží i klacík, který najdeme vedle hřiště. Hra se dá hrát v jakémkoliv množství hráčů bez ohledu na věk.
Dokonalé protažení
Házení na koš je velmi vhodné pro protažení všech částí těla - aktivní jsou svaly od prstů nohou až po ramena. Velikou výhodou je, že nedochází k běhání a sprintování jako při klasickém basketbalu. Tudíž není potřeba se před začátkem hry rozcvičovat, abychom předešli nataženým stehenním a lýtkovým svalům. Při střele míče na koš nejprve zapojujeme dolní partie těla (pokrčení v kolenou, příprava na výskok) a poté celou část horních partií pří pohybu míče nahoru ke střele (břicho, ruce, ramena). Při tomto pohybu (pokud není příliš prudký) nehrozí žádná vážnější zranění. Pouze by se jej měli vyvarovat účastníci, kteří mají vážnější problémy s koleny.
Pravidla hry
Systém hry je jednoduchý. Pokud máme křídu, označíme si poblíž koše startovní čáru, odkud budou postupně všichni hráči házet. Pokud ne, najdeme v blízkosti klacík a ten budeme považovat na startovací čáru. Když se hráč trefí, postupuje o krok blíže ke koši. Pokud mine, vrací se o krok zpět. Vyhrává hráč, který se jako první dostane ke koši.
Pro náročné
Hra má mnoho variant. Je možné snížit obtížnost tím, že hráč, který se netrefí do koše, zůstává na stejné pozici a nejde o krok vzad. Další populární variantou je střelba s počítáním pokusů. V tomto případě hráči nepostupují vzad ani vpřed, pouze si stanoví hráč počet střeleckých pokusů. Vyhrává ten, který promění nejvíce pokusů v koš.